6 nejhloupějších věcí, za které jsem v mých “twenties” utratila peníze

Ahoj všem!

na instagramu jsem od Vás dostala parádní tip na youtube channel “The Financial Diet”, kde holky mého věku dávají různé rady ohledně financí. Všechno, respektive to, co jsem zatím měla možnost shlédnout, je napasováno na reálný život a celkově je mi to dost blízké, i když se tam objevují věci typické pro USA, jako studentské půjčky, udržování dobrého “credit score” apod.

Nicméně včera jsem na stories dala screenshot videa, které je na téma položek, které si člověk mezi dvacátým a třicátým rokem koupil a dnes toho lituje, protože to byly vyhozené peníze. Přidala jsem popisek, že bych mohla vyprávět a vy evidentně taky, dle zpráv:D Zde je tedy přehled mých položek, za které si dnes nadávám a dokážu si představit, že sumu peněz do nich vložených bych dnes utratila (uspořila) mnohem lépe.

1. 80% bot na podpatku

Mně se boty na podpatku líbí. Můj manžel je miluje. Jenže je koupím, odložím do botníku a nenosím. Neumím v tom chodit a protože v nich nechodím často, tak je mi to i nepohodlné, mám v nich metr devadesát a všichni na mě zírají a není mi to vždy příjemné. Jenže z nějakého důvodu mám (měla jsem) v botníku desítky párů bot na podpatku, které nenosím. Ne, že bych je vyházela všechny. Dvoje černé klasické lodičky, jedny kozačky na podpatku a třeba nějaké letní sandálky, ale to bohatě stačí. Netřeba mít čtvery boty na ples (na který už moc nechodím), troje sexy vysoký kozačky s podpatkem (protože v tom vlastně nechodím nikam:D) a několik krásných, ale pro mě nenositelných lodiček, které sice stály relativně málo, ale 10x málo je 1x hodně. Takže boty na podpatku už nekupuju a ty, na které se v botníku prášilo jsem z velké části rozprodala a zbytku se budu postupně také zbavovat.

2. Levná elektronika

Spálila jsem se víckrát. Koupě levného chytrého telefonu, který “stačí”, ale déle jak dva roky nevydrží. Levnější notebook, který brzo začne pracovat rychlostí spícího šneka, kdysi levná ruční kamerka na točení na youtube, která stejně netočila o moc líp, než lepší chytrý telefon. Tohle je samozřejmě otázka volných financí, protože v těch dvaceti jsem na víc, než na “nejlevnější” chytrý telefon stejně asi neměla, ale kdybych víc šetřila a radikálně osekala některé výdaje, mohla bych si ho časem dovolit. Spíš než o finanční úsporu by zde šlo o nervy a ušetření si vzteklého restartování telefonu/počítače, ztrátu dat, rychlejší práci atd. Když mi letos definitivně po 6 letech odešel Macbook, koukala jsem chvíli po levnějších strojích, ale vzpomněla jsem si na období mlácení Toshibou o stůl, aby naskočila a hned bylo rozhodnuto. Telefon mám v ruce permanentně a na počítači dělám veškerou svou práci, proto je pro mě důležitější investice do těchto dvou položek než třeba do auta, které spousta lidí považuje za nutnou investici, ale já jsem ho doteď k životu vlastně nepotřebovala.

3. Poplatky na účtech

Tohle je moje vlastní ostuda, ale neměla jsem nikdy moc přehled kolik mě co stojí. Výběry, poslání peněz, vedení kreditky, výběr v zahraničí apod. Řešila jsem to u podnikatelského účtu, kde jsem vybírala pečlivě a chtěla všechno zdarma a přitom u soukromýho účtu u spořky platím jak mourovatá skoro za všechno. Až letos (!!!!) po snad 12 letech vedení účtu u České spořitelny jsem si sedla a fakt prošla každičký poplatek a nestačila jsem se divit, kolik peněž vyhazuji oknem. Po novém roce chci začít s čistým štítem jinde a ty stovky, potažmo za tu dobu tisíce korun si nechat na příjemnější věci.

4. Nevyřízení zákaznických kartiček

Tohle jsou peníze, které člověk nechá ležet na zemi, ale vlastní lenost mě takto připravila o nemlou sumu peněz. Například jsem snad rok jezdila bez kreditové jízdenky u Student Agency, i když jsem věděla, že s ní je to levnější. Stejně tak jsem si až letos koupila IN Kartu od Českých drah, která stojí nula nula prd a vrátí se mi investice hned po pár cestách k rodičům. Wizzair Discount club, Ikea Family kartička, DM členství….je to otrava, mít plnou peněženku desítek plastikových kartiček a pak stejně tu “potřebnou” u sebe v inkriminované době nemít, ale člověk tím fakt ušetří v součtu nemálo peněz a šlo vždycky jen o mou lenost a rozlítanost, že jsem si klidně rok říkala, že si to zařídím “příště”.

5. Cetky

Další věc, která co do jednotlivých kousků nestála moc, ale v součtu by to vydalo na jedny pořádné pěkné náušnice nebo řetízek. Během stěhování jsem celou krabici všech šmuků z HM, Primarku atd. vyhodila do popelnice a hádejte co…..nechybí. Nechala jsem si pár náramků, které jsem většinou dostala jako dárek, ale to je vše. Z nějakýho důvodu jsem si dřív vždycky kupovala takový ty náramky a řetízky a kdesicosi co jsou u pokladen v oděvních řetězcích. Případně jsem ještě jeden čas frčela na objednávání z ebay, kdy to člověku za pár doláčů přišlo z druhýho konce světa a radost na jedno odpoledne je zaručena. Nestojí to moc, je to taková ta instatní radost, je to i hezký….ale já to stejně ve finále nenosím a vlastně nikdy jsem nenosila. Naprosto vyhozený peníze z okna, místo kterých jsem si mohla koupit COKOLI, co ve skutečnosti opravdu nosím. Ráda bych časem našetřila na náušnice ze setu ke snubnímu prstýnku a pak už do konce života nebudu potřebovat ze šperků asi nic, mimo možná nějakou obměnu hodinek.

6. Věci “na blog“

Tohle je trošku ožehavé téma, ale je na čase nahlas říct, že jsem si kupovala věci “jen” proto, že přeci na ten blog musím něco dát! Ze začátku ještě nebylo tak běžné dostávat taková kvanta věcí od kosmetických firem a když se objevovaly články takto sponzorované, člověk to musel vyvážit recenzemi věcí koupených za vlastní peníze. Já mám a měla jsem kosmetiku ráda, ale skutečně teď nechodím pokoupit každý týden (a ani měsíc) něco do drogerky, protože „o čem budu psát?!”. Čím víc blogy od těch čistě kosmetických směřovaly k lifestyle, jako ten můj starý, tím míň se možná tohle stávalo, ale i tak jsem si vědomá toho, že nemít blog, polovinu mnou koupených věcí v tomto období bych nikdy nekoupila. Ostatně i teď si kosmetiku kupuju minimálně, až když něco potřebuju, což je možná jednou za čtvrt roku? Na druhou stranu to je dáno podle mě i tím, že jsem prostě zestárla a radost už mi dělají jiné věci než padesátý lak na nehty od Essence. Tak. Je to venku!:-)

Na čem jste o nejvíc peněz přišli vy? Ať už jde o nešťastné nákupy či vyhozené peníze ze slev?

Mějte se krásně!
K.