Dokumenty, které musíte vidět!

Ahoj všem!

 

dnes mám pro Vás tipy na dokumenty, které mě v posledních týdnech zaujaly. Tak až zas budete večer brouzdat sociálními sítěmi a nudit se, vzpoměňte si na mě!:-)

  1. Z lásky nenávist

Velmi drsný dokument o domácím násilí. Jedná se o zpověď žen, které si prošly domácím násilím, fyzickým i psychickým. Všechny příběhy jsou si podobné zejména tím, že ze začátku se ti ubožáci, co k něčemu podobnému klesnou, jevili jako normální muži. Ve všech případech se jednalo o týrání trvající několik dlouhých let a často tomu byly svědkem i děti. Nejvíc úzko mi bylo u sdělení, že okolí o tom často vědělo, ale neudělalo nic. Chápu, že v takové situaci je to těžké. Ty ženy se samozřejmě týrání při konfrontaci okolí snažily zlehčit, zatajit a ukrýt. I tak nerozmím tomu, že někdo léta pozoruje týranou ženu a nepomůže jí….co myslíte?

Dokument České televize je ke shlédnutí zde: http://www.ceskatelevize.cz/porady/10617868301-z-lasky-nenavist/

2. Děti online

Aktuální téma:-) A taky ve mně dokument zanechal rozporuplné pocity. Snímek nechává nahlížet do života tří teenagerů, kteří jsou různým způsobem aktivní online. Zachy, známý youtuber, pak klučina hrající počítačové hry a mladá dívka, která se stala obětí sexuálního vydírání přes internet.

Když jsem viděla záběry hubeňoučkýho, přihrbenýho Zachyho v pokojíčku nad počítačem, bylo mi ho trošku líto. Protože člověk má přece jen tahle léta spojená s lítáním po venku (aspoň moje generace), hraním stopované a podobně a na to už se dneska moc nehraje. A teď je otázkou, jestli je to vůbec špatně? Tyto děti budou potřebovat umět počítač ovládat. Většina z nich ve svém dospělém životě bude u počítače trávit spoustu času v zaměstnání (nebo u jiné „techniky“) a tak se jim jeho ovládání bude jistě hodit. Nehledě na to, že dítě nutit sedět někde na hřišti, kde se beztak nebude chtít s nikým bavit, asi nebude mít kýžený přínos. Naopak, když ho člověk vidí nadšeného stříhat video/hrát videohru apod., je asi těžké tomu neustoupit, protože každý rodič rád kouká na to, že jeho dítě je pro něco zapálené.

U toho sexuálního obtěžování je to taky celkem boj. „Být online“ se dneska asi úplně zakázat nedá, navíc si myslím, že 100% zákaz stejně nebude mít chtěný účinek, protože zakázaného ovoce nejvíc chutná. „Peer pressure“ zde hraje bezpochyby obrovskou roli a když „všechny holky posílají prsa spolužákům“, tak já taky. Je to asi za nás, kdy jsem chodila domů s tím, že ale „celá třída dostala trojku!“:D  To dítko můžete kontrolovat jak chcete, ale dle mého názoru, pokud před Vámi bude chtít něco utajit, tak to utají a hotovo. Obecně v těchto věcech zastávám názor, že nejdůležitější je důvěra dítěte v toho rodiče, že i když se stane nějaký průser, tak se svěří a nebude to tutlat, protože se bojí…

Dokument České televize je ke shlédnutí zde: http://www.ceskatelevize.cz/porady/11307104925-deti-online/21656226606/

3. Znásilnění na malém městě

Příběh Florence Holway je smutný, k pláči a zároveň k obrovskému naštvání. Florence se ve svém věku 76 let stala obětí znásilnění, ve svém vlastním domě. Muž, jež se vloupal do jejího domu, neukázal ani špetku soucitu a Florence brutálně znásilnil. Poté usnul a Francis se díky neskutečnému projevu odvahy a kuráže podařilo uprchnout. Protože věděla, kdo to spáchal, myslela si, že dohnat muže před soud, kde dostane náležitý trest, nebude problém. Chyba lávky. Díky tehdejšímu systému vlastně ani klasický soud neproběhl (plea agreement). Florence se nevzdala a 12 let bojovala za změnu systému a přitvrzení trestů v této oblasti. Ta paní je neskutečně energická a obdivuji ji, jak se se vším vypořádala. Neztratila smysl pro humor, odhodlání a určitou grácii, která z ní čiší.

Dokument je k vidění na HBOGO zde: http://www.hbo.cz/movie/znasilneni-na-malem-meste-p%C5%99ibeh-florence-holwayove_-80585 a našla jsem ho i na youtube zde https://www.youtube.com/watch?v=y0bh4p_hfmA

4.  What the health

Další dokument o jídle a o tom, jak velký dopad má na nás a naše zdraví. Myslím, že je zde velmi dobře ukázáno na provázání potravinářského průmyslu s „neziskovými“ organizacemi. Je to dokument z amerického prostředí, takže je samozřejmě otázkou, na kolik je to aplikovatelné u nás, ale…aby Spolek proti diabetu sponzoroval výrobce slaniny, to je trošku bizár:D Takových věcí je v dokumentu víc. Je tam podle mě určitá míra hysterie, to už tak u těchto dokumentů bývá, i tak si myslím, že jde o fajn snímek a je dobré ho vidět.

Dokument je k vidění na Netflixu zde: https://www.netflix.com/title/80174177

5. Tanečník

Dokument o známém tanečníkovi Sergeji Poluninovi, který se „proslavil“ mezi širokou veřejností svým tancem ve videoklipu Take me to church od Hozier. Dokument popisuje jeho dětství, jak se k baletu dostal, jak jeho talent ovlivnil celou rodinu a jak následně rodina ovlivnila jeho kariéru. Být vrcholovým tanečníkem není žádný med, obzvlášť pro rebela, jako je Sergej. Velmi brzo se dostal na vrchol a pak padal…a padal…a padal…až se špičkový tanečník musel zpět protloukat skrz pofidérní televizní soutěže. Inspirativní, rozhodně doporučuji!

Tanečník je k dostání na HBOGO: http://www.hbo.cz/movie/tanecnik_-83478

6. Beware the Slenderman

Dokument, kde se taky ukazuje vliv internetu na děti. V tomto případě jde o dvě dvanáctileté dívky, které se rozhodly ubodat svou spolužačku proto, že jim to nakukal „Bubák“ (v USA postava Slenderman). Dospělému a příčetnému člověku tohle hlava vůbec nebere, ale v dokumentu je pěkné ukázáno, jak se děti mohou nechat unést internetovým fiktivním světem. Ty kočky fakt věřily tomu, že když tu třetí zabijou, tak je Slenderman odvede do svého sídla v lesích a budou tam šťastně žít až do smrti. Strašidelné na tom je, že nejde o děti z nějak vyloučeného prostředí, nevzdělané, z rozbitých rodin, kde o ně není zájem. Normální děti, z normálních rodin.

19x někoho bodnout, to chce velkou dávku odhodlání. A koho by napadlo, že to odhodlání se probere v dvanáctiletých dívenkách.

Dokument je ke shlédnutí na HBOGO: http://www.hbo.com/documentaries/beware-the-slenderman

A to je vše! Pokud máte v rukávu něco, co na Vás udělalo dojem, sem s tím do komentářů!

 

Mějte se krásně!

K.