4x přečteno: Brno účtující, Kosmonaut z Čech, Nová Odyssea a Všem sráčům navzdory!

Ahoj všem!

léto se nám pomalu chýlí ke konci, ale snad si najdete čas na dobré knihy i po době dovolených! Dnes mám pro Vás tradiční čtyřku, kde se mísí beletrie i literatura faktu, zklamání i nadšení, tak jdeme na to!


1. Kosmonaut z Čech (Jaroslav Kalfař)
Momentálně za skvělých 230Kč ZDE.

Pokud nežijete v jeskyni, tak Vám prvotina Kalfaře, mladého autora původem z Česka, nemohla uniknout. Knížku jsem vyhrála v soutěži u Albatrosu a šíleně jsem se na ni tešila. A vlastně hlavně proto, že mi Jaroslav byl velmi sympatický z rozhovoru na DVTV a navíc fandím všem, kdo dokážou v takhle mladém věku prorazit v zahraničí. Jenže na druhou stranu, já a sci-fi tématika/vesmír/filozofie, to vůbec nejde dohromady.

A nešlo.

Knížka byla rozdělena na kapitoly z různých období. Nahlédnete do Jakubova dětství, jeho příprav na let do kosmu, vztah s manželkou od jejich seznámení až po současnost a další etapy jeho života. První třetina knížky se mi líbila moc. Pasáže o komunistické minulosti, Jakubovo dětství poznamenané zaměstnáním jeho otce a dopad jeho činů na celou rodinu byl moc zajímavý. Jenže čím víc se knížka soustředila na “současnost”, kdy je Jakub v kosmu, tím míň mě to celé bavilo. Spousta věcí pak pro mě taky byla poměrně těžko uvěřitelná. Tím nemyslím ani tak technické věci ohledně cesty do kosmu, ale celkově dějová linie s manželkou Lenkou (nechci to tu úplně propálit, tak jen naznačuji!:-)) se mi moc nepozdávala, Jakubův návrat už pro mě byl vlastně větší sci-fi než samotná cesta do kosmu. Jen toho Hanuše mi bylo líto:-)

Knížka je napsaná dobře, ale samotný příběh mě nijak nevzal a nejsem si úplně jistá, jestli bych knížku vlastně vůbec doporučila k přečtení (těm, kdo mají stejný vkus jako já!:-)). Jak už to tak bývá, knížce možná ten hype okolo nasadil zbytečně vysokou laťku a je těžké se ubránit zklamání.

 

2. Nová Odyssea (Patrick Kingsley)
Za 298 Kč koupíte ZDE

Nová Odyssea, kniha mapující migrační krizi se naopak suveréně dostala na přední příčky mých nejoblíbenějších knížek. Líbila se mi tak moc, že jsem jeden výtisk vyprosila do soutěže a knížku půjčuji po všech známých…momentálně ji má v rukou můj tatínek. Jasně, já vím, je to citlivé téma, lidé jsou tím často už otrávení, ale právě proto by si měl knížku každý přečíst. Každý, kdo má zájem o to aspoň trošku porozumět, co se na trase z Řecka a Libye do Evropy děje. Proč proboha někdo zaplatí tisíce a tisíce dolarů za to, aby riskoval život na gumovém člunu a nedejbože s sebou ještě bral děti.

Autorem knížky je Patrick Kingsley, novinář v mém věku, který zaslouží obdiv. Podařilo se mu v takhle mladém věku získat prostředky k tomu, aby mohl mapovat cestu migrantů po tzv. Balkánské trase a dále po trase ze Severní Afriky a podat nám, čtenářům, náhled na to, co se tam vlastně děje. Ač jsem si myslela, že toho o dané problematice něco málo vím, knížka pro mě byla plná nových informací. Ať už třeba konkrétní čísla, která se v tomto businessu točí, nesmyslnost záchraných operací skrz povinnost námořních lodí pomoci plavidlům v nouzi, logistiku celé pašerácké sítě, trošku detailnější rozbor motivace uprchlíků a taky absurditu celé situace, kdy se uprchlík přechodem z vlasti do Libye stává z ekonomického migranta skutečným uprchlíkem. Patrick v knížce podává pohled nejen očima uprchlíků, ale i policistů, úředníků, lodní stráže, dobrovolníků a dalších, kteří jsou do tohoto kolosu různě zapleteni. Knížka – vzhledem k vlivu tohoto fenoménu na dnešní dobu – by se dle mého názoru měla zařadit na seznam povinné literatury. Nejde vůbec o žádný lobbing, zda máme všechny přijímat či nikoli. Jde o parádní popsání všech aspektů, které Vám mohou pomoci utvořit si názor vlastní a podpořit jej argumenty.

 


3. Brno účtující (Alexandr Brummel/ Michal Konečný)

Za 246 Kč koupíte ZDE

Nakladatelství Host nabízí ve své nové edici náhled na Brno v různých období historie. Můj první kousek z této edice je o Brnu z období konce Druhé světové války. Tenoučká knížka je průvodcem městem v letech 1945-1946 a věnuje se citlivému tématu konce války a také odsunu německého obyvatelstva. Každá kapitola se věnuje nějakému místu, které v té době hrálo důležitou roli. Tak se dočtete třeba o Německém domě, který momentálně kopíruje lešení na Moravském náměstí. Nebo se dozvíte o brněnských koncentračních táborech. Ne těch židovských, o kterých se mluví, ale o těch poválečných německých, o kterých už tolik slyšet není. Historie Kounicových kolejí je asi známá skoro všem, ale pro mě třeba byla úplná novinka repatriační středisko v hotelu Padowetz nebo popraviště na dvoře dnešní tělocvičny na Údolní. Knížka samozřejmě bude mnohem atraktivnější pro ty z Vás, kteří v Brně žijí, či k němu mají nějaký vztah, ale i tak rozhodně doporučuji, za večer to máte přelouskáno!4. Všem sráčům navzdory (Jan Urban)

Za 303 Kč koupíte ZDE.

Tahle knížka je jednou z těch, které se čtou velmi těžko a to píšu jako zasloužilá černá kronika, kterou jen tak něco nerozhodí. Rozpad Jugoslávie je historie poměrně nedávná, bolavá, stále trošku nejasná a ve školách prakticky neprobíraná. Srbsko-bosenský konflikt jsem začala pořádně registrovat vlastně až po té, co se v médiích začalo objevovat jméno generála Mladiče. Předloni jsem si přečetla Deník Zlaty Filipovičové (recenzi na knihu jsem psala zde), ale nějak hlouběji jsem se do této problematiky nepustila.

Knížka Všem sráčům navzdory je soubor esejí, článků, dopisů a reakcí z té doby, které se na konflikt dívají z různých úhlů. Někde jde o čistý popis hrůz války. Jinde o rozčilenou reakci na absolutní ignoraci českých politiků. Ale při čtení mi bylo ouvej. Násilí, zejména na ženách, v té době neznalo žádných mezí a človk nechápe, že se něco podobného mohlo odehrávat jen pár hodin autem od Prahy a navíc ne někde ve středověku. Pokud máte silný žaludek a zvládnete číst o vraždách žen a dětí, znásilňování, mučení a týrání, knížka rozhodně stojí za to. Už jen proto, že vím, že mí vrstevníci možná o této bolavé kapitole evropských dějin také nemají moc informací.

Četli jste některou z knížek? Dejte echo, jak se líbily či nelíbily Vám!

Mějte se krásně!
K.

——–

Knížku Kosmonaut z Čech jsem vyhrála v soutěži na IG Albatros. Novou Odysseu a Brno účtující jsem si vybrala v rámci spolupráce s knihkupectvím Martinus. Všem sráčům navzdory jsem dostala od nakladatelství Absynth a moc jim tímto děkuji! V článku jsou použity affiliate odkazy na martinus.cz, což znamená, že nakoupíte-li proklikem přes blog, plynou mi z toho kredity…na nákup dalších knížek, těch není nikdy dost!:D