Sólo cestování: Není parťák? Není problém!

Ahoj všem!

víte, co mě vždycky mrzí? Když pod různými cestovatelskými posty čtu příspěvky a komentáře ve stylu:

„Jé, to je super, ale bohužel nemám s kým jet!“

Nejčastější výmluvy, proč lidé necestují, se točí kolem peněz a parťáků na cesty. Peníze jsou samozřejmě k cestování potřeba, ale spolucestovatel už ne.

Necestuji sólo dlouho. Vlastně jsem pořádně začala sama cestovat až během posledních 5 let. A dost mě to mrzí, protože kdybych sebrala odvahu dřív, mohla jsem mít zážitků mnohem víc! A abych řekla pravdu, za posledních pár let jsem si sólo cestování oblíbila natolik, že kolikrát nyní singl výjezd vyloženě preferuji.

1. Můžete dát volný průchod svým nejdivnějším preferencím! 

Můžete si vytvořit program na míru, bez ohledu na to, jak divné požadavky a koníčky máte. Milujete muzea a v galeriích byste trávili hodiny? To je moje noční můra, ale já jsem zas schopná strávit hodiny v knihkupectví, což může být noční můra pro Vás!:-) Šetříte na ubytování, ale radši se rozšoupnete v restauraci? Nebo Vám naopak nevadí dát si k večeři chleba s máslem, ale v hostelu byste nikdy nespali? Můžete dát průchod všem svým nejdivnějším zájmům a preferencím! Nemusíte s nikým synchronizovat čas vstávání a večerku a skřípat zubama u účtů v restauraci, když byste radši jen rohlík z pekárny.

2. Ušetřete za ubytování a dopravu

V hostelu, tzv. dorm room, kde sdílíte pokoj s cizími lidmi, jsem poprvé spala až před třemi lety. A opět musím říct, že je škoda, že jsem se toho dřív bála. Úplně zbytečně. Sólo se mnohem lépe seznámíte, máte motivaci, procvičíte si jazyk, social skills a příští výlet můžete plánovat za svám novým kamarádem  Barcelony/New Yorku/ Tel Avivu a podobně. Jako jeden pasažér se pak snáze budete dostávat do blablacar a dalších carsharingových jízd a můžete si tak vykompenzovat to, že neušetříte prostřednictvím skupinových jízdenek:-)

3. A kdo mě vyfotí?

Je mi jasný, že někteří z Vás si teď klepou na čelo, ale i to je věc, která Vás může napadnout. Protože kdo nemá fotku na instagramu z dovolenkové destinace, jak zasněně kouká na moře, jako by nebyl. Všude najdete někoho, kdo je taky sám. Stačí otevřít pusu a nabídnout něco ve smyslu: Hey, can you snap a picture of me and then I can take one of you? A je to. Hotovo, vyřešeno, fotky do alba pro vnoučata jsou na světě a obrázky z dovolené tak nemusí být nutně jen selfíčka.

4. Poradíte si 

Sólo cestování je trochu škola života. Někdy jde všechno jak po másle a jindy se to všechno bortí už při odjezdu na letiště. Budete odkázáni sami na sebe, budete si muset poradit a právě proto, že si budete muset poradit, si i poradíte. Nic jiného Vám totiž nezbyde, protože nemáte za zády kamarádku, co má vyřídilku nebo partnera s perfektní jazykovou výbavou. Obzvlášť těm z Vás, kteří jste ještě mladšího data výroby, můžu říct, že ten první pocit překonání nějakého většího problému Vás nakopne a dodá sebevědomí natolik, že se dočasně budete vznášet metr nad zemí.

5. Spontánnosti se meze nekladou 

Jsem už několik let vdaná a často se mě ptáte, proč nejezdím častěji na výlety s manželem. Bohužel můj muž nemá uplně standardní čerpání dovolené a už vůbec neexistuje, že bych mu zavolala, že v květnu jsou volný letenky a on mi řekl jasně, kup je a já šla a koupila. Než bude vědět, jestli si dovolenou může vzít, bude o několik dní (v lepším případě) později a akční letenka už bude dávno neakční. Pokud jste v podobné situaci, je přece strašná škoda se tímhle nechat omezovat. Až příště uvidíte letenku do destinace, která Vás láká a za cenu, která se nemusí jen tak opakovat, kupte ji a vyražte! Nevybíráte si totiž mezi variantou jet sama vs. jet s partnerem, ale mezi variantou jet sama vs. nejet vůbec. Chybové tarify, výprodej posledních míst, dumpingové akce dopravců, to vše trvá většinou maximálně pár hodin a sólo cestování Vám umožňuje využít toho na maximum!

6.  Budete sami, ale rohodně ne osamoceni

Na žádném ze svých sólo výletů jsem si nepřipadala osamocená. Nemám problém s tím, být jen sama se sebou a se svými myšlenkami a pocity. Jinými slovy, sama sobě nevadím a jsem si sama sobě dobrou společností. Což možná zní divně, ale jsem překvapená, kolik lidí toto neumí. Pokud trváte na hromadné zábavě, vězte, že sólo člověk na výletě se seznámí raz dva, pokud chce. Pokud si radši zalezete večer s knížkou do postele, ani v dorm rooms Vás nikdo otravovat nebude. Jinými slovy, že odcestujete sólo, neznamená, že za celou dobu se neocitnete ve společnosti jiných lidí. Stejně tak ale můžete trávit čas skutečně jen sami se sebou! Roamingové poplatky jsou po Evropě už taky pasé, takže pokud máte potřebu sdílet své nové úžasné zážitky s okolím, můžete vesele nahrávat na sociální sítě nebo zavolat mamince.

Stačí to zkusit jednou. Až příště narazíte na výhodnou letenku nebo už dlouho sníte o nějaké destinaci, která ale vaše kamarády neláká, vzpomeňte si na moji větu výše.

„Nejde o to, jestli pojedete s někým nebo sami. Jde o to, jestli pojedete sami nebo nepojedete vůbec.“

Když to bude stát za prd, příště už zas můžete trávit mládí synchornizací dovolených, finančních, ubytovacích a stravovacích požadavků ostatních spolucestovatelů. Možná ale sólo cestování propadnete tak, jako já a spousta dalších!

 

Mějte se krásně!

A rovnou hledej ubytko v požadované destinaci!:-)

Hledej hotely

Misto
Datum nastupu
Datum odjezdu