St. Wolfgang – základna pro objevování Saltzkammergut

Ahoj všem!

není to tak dávno, kdy mi do oka v čekárně ČD padl promo letáček, vybízející k výletu do Horního Rakouska. Pár minut na Googlu nakonec rozhodlo o tom, že jsem o několik dní později sbalila batoh a vyrazila na víkend do kraje Saltzkammergut, který je vyhlášen (mimo tradici solných dolů) nádherným pohledem na Alpy a jezera…v této oblasti je jich hned 76….to je slovy sedmdesátšest, kdyby někdo nevěděl!:D Jezera a nádherná panorámata můžete obdivovat jak po svých, tak na kole a vzhledem k tomu, že tento krásný kus světa máme prakticky za humny, rozhodně byste ho měli zařadit na svůj seznam výletů! Následujících pár dní tedy na blogu malý seriál, který odpíchnem městečkem St. Wolfgang.

Z Brna (a obdobně z Prahy přes Linec) se dostanete do Bad Ischl za 384Kč s třemi přestupy (Břeclav, Vídeň, Attnang-Puchheim). Vlaky na sebe pohodlně navazují, ale pokud se stane, že bude zpoždění, prostě nasednete na další dostupný (vlastní zkušenost:-)). V Bad Ischl pak hned u vlakového nádraží přeskočíte na autobus, který Vás za 4,50EUR doveze do městečka St. Wolfgang, které leží na jezeře Wolfgangsee. Jízdní řád můžete hledat zde.

Ubytovaní jsme byli v Hotelu Seevilla Wolfgangsee hned na břehu jezera. Pokoje mají nádherný výhled na Alpy a jezero a člověku se pak ani nechce ven, když si tu nádheru může prohlížet zpod peřiny v posteli:D V ceně ubytování je i bohatá snídaně ve formě švédských stolů a tři talířky mi byly málo!:D Když Vám nevyjde počasí, jako mě, můžete si hřát záda u krbu a když budete mít štěstí na sluníčko, užijte si opalovačku na verandě a užívat si výhled na jezero a hory. Výhled si můžete koneckonců užívat i ze sauny, která je v hotelu k dispozici a mají tam i malé fitness, pro ty, kteří by snad radši chodili po páse, místo po horách….:D

 

Idylka! Atmosféře hotelu pak přidává i obsluha v drindlu a lederhose – tradičním hornorakouském oděvu. Ostatně drindl nebo leder-hose si můžete ve městě koupit nebo i jen půjčit. Přiznávám, že jsem měla sto chutí nacpat Brambůrka do baby verze těch kalhot, protože mi nikdo nevymluví, že by v tom nebyl k sežrání!:D Pak jsem se ale uklidnila, zejména při pohledu na cenovku:-)

V městečku doporučuju určitě zajít na „Markt Platz“, ke kterému dojdete nákupní uličkou, na které je krásně vidět, že i obchody se suvenýry cílené na turisty, se dají provozovat vkusně a s citem. Obchůdky s tradičními výrobky, zejména s kořením nebo ručně dělanou kosmetikou, se s těmi klasickými „cetkařskými“ vůbec nedají srovnávat.

Na Markt Platz je také velká budova kostela, z jehož zahrady je vidět na jezero. Přístup dovnitř je volný, ale uvnitř je zakázáno natáčet a fotit.

Na začátku nákupní třídy je naprosto úžasná kavárna Kaffeewerkstatt, kterou určitě doporučuji navštívit. Mají úplně parádní „vetešnický“ interiér, když Vám padne něco do oka, můžete si to rovnou zakoupit. Kafe a palačinky byly na jedničku!

Kousek za kavárnou, u tunelu, jsou nenápadné schody nahoru „do hor“, po kterých se můžee vydat na vyhlídku u  Kalvarienbergkirche, ze které je nádherný výhled na městečko a jezero. Mně bohužel moc nepřálo počasí, i tak ale ty výhledy stály za to.

U Hotelu Seevilla také začíná promenáda, po které dojdete až k lanovce na Schafberg. Sezóna zde začíná poslední dubnový víkend a tak během naší návštěvy lanovka nebyla ještě otevřená. Stejně tak byla částečně omezená i lodní doprava, která po jezeře funguje mezi městy – ze St. Wolfgang se můžete vydat třeba do St. Gilgen, o kterém si povíme v příštím článku.

A co dalšího v St. Wolfgang ? Město samotné nabízí podrobný kalendář akcí zde, takže můžete svůj program přůsobit a dát si lekci kajakování pro začátečníky, organizovaný výstup na Schafberg, vánoční či velikonoční trhy nebo třeba open-air koncert.

Kdo je lázeňský švihák, přijde si na své v Wellness – Alm, nově otevřeném obr wellness, mají různé balíčky a výhodné ceny pro pozdní/brzký vstup, jídlo, přespání atd. A hlavně, pro ty z nás, co mají děti, je tam i velký dětský svět. Dítě byl ale důvod, proč jsem Wellness-Alm vynechala, protože bych radši relaxovala v nějaké z mnoha saun a užívala si tichý výhled na hory, než naháněla Brambůrka v kiddie-poolu, tak snad příště a tip pro Vás! Kdo jste to už vyzkoušel, určitě dejte echo, jestli to stojí za to!

Místo válečky ve wellness jsem nahodila batoh a vyrazila pěšky kolem jezera do St. Gilgenu, o čemž si dáme další článek!

 

Mějte se krásně!

K. 


Thanks to Hotel Seevilla for collaborating with FPT and having us at their hotel. Franziska and all the staff were very helpful and made us feel „home“ away from home. The hotel is rated as 9.4/10 on booking.com, you can book your stay here.