4x Přečteno: Vegetariánka, Únava materiálu, nejlepší detektivka a Lanczová pro dospělé?

Ahoj všem!

po dlouhé době jsem oprášila (doslova) čtečku a vrhla se na čtení z obrazovky. Bohužel první knížka, kterou jsem tam nově nahrála, byla snad to nejhorší, co jsem letos četla, ale pak jsem si spravila chuť. Pojďme na to pěkně popořadě.

 

1.VEGETARIÁNKA (Han Kang)

Ke koupi za 207Kč ZDE

Hype kolem této knihy se nedal ignorovat. Nebyl den, aby na mě nevyskočila na instagramu a to i z účtů, které mám ráda a ohledně knih se celkem shodneme. Ani jsem vlastně moc nezjišťovala, o čem kniha je a rovnou ji nadšeně nahrála do svého Kobo. Z nějakého důvodu jsem si myslela, že jde o komedii, ale to jsem se sakra spletla. Doteď nechápu nejlajkovanější goodreads recenzi, kde autor hodnocení popisuje, jak mu kniha změnila život a jak se dokázal do knihy vcítit i kvůli tomu, že se sám stal vegetariánem a s obdobnými poznámkami se setkal.

Kniha totiž vůbec není o vegetariánství. Dokonce ani „ta vegetariánka“ není moc hlavní postavou. Kniha má tři části, přičemž každou z nich vypráví někdo jiný a ani jednou „ta vegetariánka“. První kapitolu vypráví její manžel a čtení toho, proč si ji vybral za ženu, je něco tak smutně bizarního, že to asi nikdy nezapomenu. Další kapitoly vypráví její sestra a pak její tchán a prozradím Vám snad jen že je to divný. Ne zajímavě divný, spíš nudně divný a já osobně v tom prostě tu hloubku nějak nevidím. Kniha je ve finále o duševní nemoci, ale ostatní aktéři byli ve finále taky pošahaní a celý je to na mě prostě moc velkej bizár. Navíc, ještě jednou někdu uvidím napsáno slovní spojení „Mongolská skvrna“ a praskne mi cévka…kdo četl, ví, kdo nečetl…ani to nečtěte, fakt!:D

 

2. ÚNAVA MATERIÁLU (Marek Šindelka)

Ke koupi za 202 Kč ZDE 

Kniha Marka Šindelky získala Magnesii Literu, a ač já samozřejmě nejsem žádný literární kritik, vůbec nechápu proč. Autor si určitě zaslouží uznání za to, že sebral odvahu přijít v naší společnosti s knihou, která má v čtenáři vzbudit sympatie k uprchlíkům. Tam ale všechny plusy končí. Ten příběh je takový nijaký, možná moc krátký na to, aby si čtenář k postavám vytvořil nějaký vztah. Vůbec jsem se do nich neuměla vžít, bylo mi jedno, jak to s nimi dopadne a do čtení těch sto něco stránek jsem se musela nutit, tudíž knížku, kterou jsem měla mít přečtenou za večer, jsem četla přes týden. Příběh uprchlíků z nejmenované země, kteří hledají „zemi zaslíbenou“ v Evropě se mě nijak nedotkl, i když jsem jinak v této problematice celkem empatická.

3.  SUŠI V DUŠI (Denisa Ogino, Eva Urbaníková)

Ke koupi za 237Kč ZDE

Jak je možné, že jsem na Urbaníkovou přišla až loni, to vůbec netuším. Lanczová pro dospělé (taková pokračovačka pro ty z nás, čo žraly Lanczovky na střední pod lavicí:D), která píše/vydává ženské příběhy, často inspirované skutečným příběhem a Suši v duši není výjimkou. Autorka Denisa, která je zároveň hlavní postavou, popisuje svůj příběh, jak se zamilovala a odjela do Japonska za prací, zamilovala se do Japonce a i přes veškerou snahu se jim manželství skrz kulturní rozdíly rozpadlo. Příběh to byl zajímavý – Denisa do Japonska odjela jako hosteska. S příběhem evropských hostesek v Japonsku jsem se už setkala v knize People who eat darkness (true crime, doporučuji!!!). Denisa na mě na začátku nepůsobila moc sympaticky, holka z maloměsta, která měla pocit, že za hranicemi je všechno a všichni lepší a všechny její problémy jako mávnutím kouzelného proutku zmizí. Během práce se seznámí s budoucím manželem a hezky popisuje japonskou kulturu a to, jaký měla vliv na její manželství. Přes počáteční nesympatie mi Denisa během knihy celkem přirostla k srdci a na konci mi jí bylo vyloženě líto. Knížka je fajn oddechovka, na dovolenou ideálka!

4. SMRT V ZÁDECH (Harlan Coben)

Ke koupi za 279Kč ZDE

A tohle byla pecka. Po dlouhé době detektivka, která mi fakt sedla od začátku do konce. Žádná klišé, žádný severský mustr (vyhořelý detektiv, špatné vyhodnocení stop, věnování se špatné „dějové linii“ apod.). Opravdu jsem až do konce netušila o co tam sakra jde a do tří do rána jsem dychtivě otáčela stránky (ve čtečce:D ). Maya je bývalá armádní příslušnice, na triku skandál se zabitím civilistů v misi. V krátké době došlo k vraždě její sestry a manžela, které se sebou zdánlivě nesouvisí a na začátku knihy si člověk říká, že ta ženská má teda zatraceně smůlu. Během čtení se objevují různé dílky skládačky, které si až na konci sednou. Přišlo mi to originální, napínavé, neotřelé, prostě fakt po dlouhé době detektivka, která mě nadchla! Pokud máte od Cobena nějakou oblíbenou knihu, dejte mi vědět, chci se pustit do dalších!

 

Pokud jste některou z knížek četli, budu moc ráda, když mi dáte vědět své postřehy a dojmy do komentářů. Tímto Vás také vítám snad na finální podobě (plus mínus) blogu, ten wix byl nějakej pomalej, tak teď se učím s wordpressem a snad to už je fakt konečná! Po šestli letech blogování se učit s nečím jiným je fakt očistec:D

Mějte se krásně!

K! 

—————————————————–

V článku jsou použity affiliate linky knihkupectví Martinus. Nákupem přes jejich proklik podporujete mou závislost na knížkách, děkuji!! 🙂