Seychelly na vlastní pěst

Seychelly. Krejčíř, Kožený, snobská dovolená. Ale taky nádherné pláže, průzračné moře a obrovské želvy. Takové byly mé první myšlenky, když jsem natrefila na celkem rozumně naceněné letenky na ostrovy v Indickém oceánu.

Ráda bych pojala článek co nejvíc prakticky, na jednotlivé ostrovy a historky bychom se podívali někdy příště. Ale protože mi přišlo velké množství dotazů, zde je návod, jak na Seychelly na vlastní pěst.

S cestovkou seženete zájez už od 45 000, ale samozřejmě budete celou dobu na jednom místě, což si myslím, že je celkem škoda, když už dá člověk takový peníze a jede takovou dálku. Na vlastní pěst se můžete vejít i pod 30 000 Kč a vidět tři ostrovy:-)

Sezóna: Na Seychelly se můžete vydat prakticky po celý rok. Jsou blízko rovníku a tak teplota málokdy vybočí z koridoru 25-30 stupňů a moře má standardně kolem 25 stupňů. V některých měsících hrozí víc srážek jak jiných, ale co je důležité, tak na Seychellech pravěpodobně zmoknete aspoň jednou kdykoli:-) Top sezóna je duben-květen a říjen-listopad. To jsou totiž přechodná období mezi naší zimou, kdy fouká severozápadní vítr přinášející horko a vlhko a naším létem, kdy jihovýchodní vítr ostrovy ochlazuje. Pozor! Větry ovlivnují vyplavení mořských řas na plážích, proto než zamluvíte ubytování, ujistěte se, že řasy nebudou v dobu vaší návštěvy zrovna na té „vaší” pláži, případně počítejte s tím, že budete k moři přejíždět!

Administrativa: Kromě platného pasu nepotřebujete prakticky nic. Pokud neplánujete zůstat déle jak 90 ní, tak víza netřeba. Očkování taky nic, velkou výhodou Seychel narozdíl o sousední Afriky a Asie je to, že Vám zde žádné tropické nemoci moc nehrozí. Kromě standardního cestovního pojištění jsem ohledně papírování nezařizovala nic. Jediná věc, tak na vstupu (po přistání na imigračním) po Vás budou chtít potvrzení o ubytování, takže to mějte pro jistotu vytištěné nebo snadno dohledatelné v mobilu.

Letenky: Standardní cena letenek se pohybuje kolem 18 000 tisíc korun. V akci je můžete sehnat i za 12 000. My jsme letěli za 14500 z Vídně s AirFrance. Kupoavala jsem přes Student Agency, ale vyhledávala přes Kiwi.com. Návod k tomuto najdete ve článku saaazde. Dobrá cena letenky byla vykoupena dlouhým layoverem (cca 14-16hod) v Paříži, kde jsme po cestě tam i po cestě zpátky zůstávali přes noc v hotelu a udělali si i výlet do centra. Letiště Charles de Gaulle je obrovské s mnoha relaxačními zonami, takže tato položka by se dala vyškrtnout, pokud jste ochotni obětovat pohodlí, sprchu a hotelovou snídani:-)

(Po cestě tam jsme spali zde, po cestě zpět zde, je to upřímně celkem jedno, shuttly vás rozvezou zddarma do obou, ale v Tulipu byla lepší snídaně!:-))

Itinerář a ubytování: Protože jsem věděla, že se na Seychelly podívám poprvé a nejspíš naposledy, chtěla jsem vidět co nejvíce, takže jsme si naplánovali pobyt na všech 3 hlavních ostrovech – Mahé, Praslin a La Digue.

Na Mahé jsme byli 4 noci, na Praslinu 3 noci a na La Digue 2 noci a znovu 1 noc na Mahé před odletem. Kdybych jela znovu, tak bych si přidala na La Digue jeden den, nebo aspoň zvolila jinou loď tak, abychom tam měli 2 plné dny.

Mahé je největší ostrov s hlavním městem Victoria, která je asi 10-15 minut od letiště. Upřímně je to město ničím nezajímavé a hlavním lákadlem je většinou místní trh, který se sice chlubí téměř 5 hvězičkovým hodnocením na tripavisoru, ale nejsem si jistá, že bych tam někoho poslala aniž bych ho upozornila na to, že bude mírně zklamán. Sortiment odpovídal tomu, co se prodávalo na pláži a ceny ve finále také.


Ubytování na Mahé jsme zvolili v oblasti Beau Vallon, konkrétně toto: https://www.booking.com/hotel/sc/beau-vallon-residence.en-gb.html?label=gen173nr-1FCAEoggJCAlhYSDNYBGg6iAEBmAEuuAEHyAEM2AEB6AEB-AELkgIBeagCAw;sid=17675de91624b3716b0d628a9bd2f812

a můžu vřele doporučit. Krásný čistý apartmán s kuchyní a balkonem, přibližně 5 minut chůze od pláže. Supermarket za rohem, parkování hned u balkonu.

Poslední noc jsem se snažila najít ubytko co nejblíž k letišti a na trase autobusu a spali jsme zde: https://www.agoda.com/tropical-residence/hotel/seychelles-islands-sc.html&gclid=EAIaIQobChMItp6x-sGh3AIVRuAZCh2Oiwq9EAAYAiAAEgImRPD_BwE (najete to i na airbnb: https://www.airbnb.cz/rooms/11000774?checkin=03.07.2018&checkout=07.07.2018 a to naopak nedoporučuju vůbec, protože v nečem tak špinavým jsem už dlouho nespala.

Praslin je výrazně menší než Mahé, a ubytování jsme zvolili hned vedle „jetty”, což je lodˇ, kterou se mezi ostrovy přejíždí. To se ukázalo jako skvělý tah, protože jsme si z Jetty došli pěšky (asi 2 minuty chůze) a bylo to přesně na půl cesty mezi dvěmi nejkrásnějšími plážemi – Anse Lazio a Anse Georgette, která je v areálu luxusního resortu Constance Lemuria a je vhodné si zarezervovat vstup aspoň den dopředu (v sezoně prý i týden).


Ubytovaní jsme byli přes airbnb: https://www.airbnb.cz/users/show/73777496, ale ten samý apartmán si můžete pronajmout i přes booking zde: https://www.booking.com/hotel/sc/le-port-guest-house.en-gb.html?aid=356938&label=metagha-link-localuniversalCZ-hotel-772041_dev-desktop_los-2_bw-10_dow-Wednesday_defdate-1_room-0_lang-en_curr-CZK_gstadt-2_rateid-0_cid-72&sid=17675de91624b3716b0d628a9bd2f812&checkin=2018-07-25&checkout=2018-07-27&ucfs=1&srpvid=5af36fa5f1730189&srepoch=1531669964&highlighted_blocks=77204104_94319087_2_0_0&all_sr_blocks=77204104_94319087_2_0_0&room1=A,A&hpos=1&hapos=1&dest_type=city&dest_id=900052827&srfid=cefacfec82c3782b3d330bf9b9f8c8643c5588f2X1&from=searchresults;highlight_room= což by udajně mělo vyjít levněji, což jsme se bohužel dozvěděli o Jeanette až na místě.

La Digue je pak svět sám o sobě. Malý ostrov, kde se jezdí prakticky pouze na kolech (a golfových vozících) se stálou populací cca 1200 lidí. Je tam uplně jiná atmosféra a mrzí mě, že jsme tam byli fakt jen tu chviličku. Na druhou stranu tam není nic moc co dělat, než se válet na pláži (ta nejhezčí je Anse Source d’Argent) a neumím si moc představit, co bych tam dělala třeba týden:-) Ubytovaní jsme byli také přes Airbnb zde: https://www.airbnb.cz/users/show/184169028. Skromné ubytko u naprosto užasných lidí, které vřele doporučuji. Mají na zahradě obří želvy a kažé ráno jsme dostali misku čerstvě natrhaného ovoce. Je to opět kousek od jetty, asi 5 minut chůze s obchodem a půjčovnou kol za rohem.


Obecně se ubytování dělí na hotely a na tzv. self-catering guesthouse což je většinou apartmán s kuchynkou a koupelnou. Ceny je potřeba počítat kolem 100 EUR/noc za rozumný apartmán a bookujte včas, protože na Seychellech víc jak kde jine platí, že kdo dřív přijde, ten dřív mele (a mín se prohne).

Cestování po ostrovech: Na Mahé a Praslinu máte vždy dvě možnosti. Půjčit si auto nebo se přesunovat autobusy. Oboje je schůdná varianta a záleží na vašem budgetu a řekněme trpělivosti:-) My jsme si půjčili auto pouze na Mahé, od CREOLEPAY, a standardní rate je 35-40 EUR. Samozřejmě to člověku dodá celkem volnost, kdy si můžete zastavit na každé opuštěné pláži, která Vám padne do oka. Na Praslinu jsme se přesouvali už jen autobusem, cena je 7 SCR za jízdu (tedy asi 12 CZK). Na La Digue jsme se pak přesouvali jako všichni na kolech, které si půjčíte za 100 SCR na den (tedy asi 160 CZK).

Bus na Praslinu – mapa a schedule: http://www.seyguide.com/en/praslin/getting-around/public-transports.html

Bus na Mahé – mapa a schedule: http://www.sptc.sc/

Příště bych možná půjčila na Praslinu auto na 1 den, opět, čistě kvůli jeddnodennímu roadtripu, který Vám umožní si vyhlíddnout tu nej část ostrova a tam se pak další dny klidně můžete přesunout autobusem.

!!! Důležité info k autobusům: Do autobusu Vás nevezmou s kufrem. Můžete mít štěstí, když bude poloprázdný autobus, ale nepočítejte s tím, že se z letiště svezete s kufrem busem na hotel. Proč pochopíte až o toho busu nastoupíte, ale připomíná to vevnitř spíš naše dálkáče a ty kufry prostě není kam dát. My jsme měli krosny a ty byly ok, ale i tak na nás řidič koukal trošku přes prsty a to jsme jeli prvním ranním autobusem.

Přesun mezi ostrovy: Mezi ostrovy se pohodlně přesunete jetty, my jsme měli koupené lístky dopředu od http://www.catcocos.com/ , protože je to krapet levnější než kupovat na místě. Měli jsme od nich všechny přesuny, ale mezi La Digue a Praslinem funguje ještě Cat Rose, která jezdí víckrát, takže případně zvažte, jestli by Vám časově nevyhovovala víc. https://www.iif-catrose.com/schedule.php


Peníze: Na Seychellech se platí seychellskými rupiemi. Ve směnárnách vám vezmou EURO i dolary bez problému, s ukázanými kurzy a bez dalších poplatků, stejně tak máte možnost si vybrat z bankomatu. V obchodech běžně berou karty, ale na ubytku po Vás budou chtít pravděpodobně cash, stejně tak ve stáncích na pláži, takže si peníze k proměnění určitě vezměte s sebou.

Ceny: Připravte se, že na Seychellech je drahé skoro všechno. Samozřejmě, je to ostrov, široko aleko nic, takže se vše dováží, ale nelevné jsou i věci místní (ovoce, ryby…).

Pokud nemáte plnou peněženku, tak nejvíc se budete muset (jako my) uskrovnit na jídle. Večeře v nejlevnější restauraci (rozumněj Čína/pizza) je přibližně 300CZK. V běžné, obyčejné restauraci dáte za osobu přibližně 600-800 CZK. Existují tzv. take-aways, kde se najíte přes den kolem stovky, ale ze tří, do kterých jsme vlezli, jsem byla ochotná jíst jen v jednom:D

Za ovoce dáte na pláži za kokos kolem 100CZK, za banány 40CZK/kilo, papája vás vyjde přibližně na stovku, vajíčka na přibližně 4 koruny/kus. Větší ryba (pokud si ji necháte nafiletovat) Vás vyjde na přibližně 250CZK. Benzín je cca 38CZK za litr. Velmi drahé jsou tu mléčné výrobky/sýry apod., takže si dejte detox!:-)

Podle toho, kdy pojedete, tak budete mít možnost si ovoce sem tam natrhat na zahradě, podél cesty, na pláži apod. Samozřejme s užitím selského rozumu, člověk nepoleze nikomu na zahradu. Ale my jsme většinou posbírali popadané kokosy a pili párkrát denně čerstvou kokosovou vodu. Na Mahé na ubytku jsme zas měli keř obsypaný karambolami a na La Digue krásně zralé rose apples.

Nejčastěji jsme si někde u cesty koupili čerstvou rybu a na ubytku si ji vařili na sto způsobů (filet na gril, osmažené s rýží apod.) K snídani jsem většinou dělala banánové palačinky nebo jsme si dali ovoce.

Tip: Pokud nejste z těch, co budou bydlet na hotelu s full servisem (to byste to tu asi nečetli:D tak si do kufru přibalte lahvičku oleje, nějaké koření a třeba i rýži a těstoviny, které si pak doplníte místní rybou. Na ubytku většinou byla sůl a pepř, někde i olej, ale ne všude.

Tip pro cestování s malými dětmi: Všude v obchodech seženete bez problému plínky, případně i UM a přesnídávky. Těch je ale poměrně omezené množství a za cca 40CZK/kus a byla jsem ráda za velké zásoby kapsiček z DMka:D

Moře je pro děti až na pár pláží naprostá lahoda, pozvolný vstup do vody, jemnounký písek, teplá voda, žádné velké vlny, žádní ježci a podobně.

Auto si bez problému půjčíte i s vhodnou autosedačkou, stejně tak na La Digue není problém sehnat kolo se sedačkou pro díte. Jen pozor, standardně se tam nenosí helmy.

Verdikt: Seychelly mají spoustu výhod. Celoročně pěkné počasí a teplé moře, dechberoucí pláže a v porovnání s evropskými destinacemi málo lidí, i na těch nejvyhlášenějších plážích. Nehrozí tu žádné nemoce, není problém s hygienou. Nikdo Vás nebude otravovat a snažit se vám prodat všechno od výhondé cesty taxikem za trojnásobnou cenu až po zaručeně místní umění z aliexpresu:-) Ceny jsou tu fixní, nesmlouvá se a za celé dva týdny se nás nesnažil nikdo natáhnout.

Nevýhodou jsou vyšší ceny, to, že pravděpdobně nebuete mít celou dobu slunečno a – pro mě – je to nuda. Ty pláže jsou samozřejmě krásné, o tom žádná, ale sedíte několik dní na hezké pláži, koukáte na hezkou pláž a prakticky se přesouváte pořád z jeddné hezké pláže na druhou:-) Je zde pár možností výšlapů a treků (o tom podrobněji přístě), ale není to prostě nijak rozmanitá dovolená. Osobně – ač to bylo pěkné – tam víckrát nemusím a vidím to opravdu jako destinaci „líbánkovou” pro páry, které se chtějí dva týdny muckat na pláži a chytat bronz:-)

Na kolik to teda ve finále vyšlo nás? Byli jsme s 2 letým dítětem, za které se prakticky nikde neplatilo, ale to málo, co se platilo je už započítáno ve všem níže. Bez něj by nás to vyšlo jen o pár stovek méně.

Cena pro pár na 10 nocí na Seychellech:

Letenky: 29 500 Kč
Ubytování:
– přespání v Pařízi po cestě tam 1 noc: 1944 Kč
– ubytování Mahé 4 noci – 8295 Kč
– ubytování Praslin 3 noci – 6 336 Kč
– ubytování La Digue 2 noci – 4960 Kč
– poslední noc na Mahé 1 noc- 1866 Kč
– přespání v Paříži po cestě zpět 1 noc : 1919 Kč
Jetty mezi ostrovy: 5400 Kč (Mahé – Praslin – La Digue – Praslin – Mahé)
Půjčení auta na 4 dny: 4200 Kč
Útrata na místě: 250 EUR (cca 6500 Kč) a to bylo podle mě fakt minimum, na tom se víc ušetřit nedá
(jídlo, dotankování benzínu, půjčení kola na La Digue, vstup do parku, autobusy)

Celkem je to tedy 35 460 CZK/osobu

 

Vzhledem k sezónním cestovkovým cenám, kdy jsem za stejné peníze viděla klasické Baleáry, Řecko i Chorvatsko, si myslím, že je to ve finále pěkná cena, i když samozřejmě o extrémně low-cost dovolenou nejde:-) Jak jsem psala výše, na Seychelly se asi nikdy nevrátím, ale hodně mě láká „sousední” Réunion nebo Mauricius, tak uvidíme, kdy a jestli se poštěstí!

Mějte se krásně a užívejte léta, ať už je to na druhém konci světa nebo za rohem u nás!

K.